צלקות אקנה

מרבית האנשים שסובלים מנגעי אקנה יסבלו לאחריה, במשך כל חייהם מצלקות ע”פ הפנים ו/או הגב.
רוב האנשים יסיימו את מחלתם עם צלקות קטנות בלבד אולם חלק קטן מהם יסבלו מצלקות גדולות עמוקות ומשמעותיות. כל צלקת, באשר היא, ניתנת לשיפור ללא תלות בגודלה.

צלקות האקנה הן נושא מורכב ולא פשוט. אנחנו מכירים לפחות שבע משפחות שונות של צלקות אקנה (לדוגמא צלקות היפרטרופיות, ice pick, box, קלואידיות ועוד).
כל משפחה כזו מכילה בפני עצמה מספר רב של תתי סוגים, ולכן, בשורה התחתונה מדובר בבעיה מורכבת ורחבה מאוד שנדרשת מומחיות רפואית באבחונה.

ד"ר רונן מגון: "מדובר בסדרת טיפולים כאשר הטיפול מורכב משילוב של טכנולוגיות לייזרים שמצד אחד פוצעים את העור וגורמים להתקלפות וחידוש העור. ולייזר שחודר לעור מבלי לפצוע אותו. על מנת להגיע לתוצאות מקסימליות חייבים לשלב בין הטכנולוגיות"

צפו בד"ר מגון מסביר על צלקות אקנה ודרכי הטיפול

שים/י ❤️: אין החזרים מקופ"ח אך בעלי ביטוחי בריאות פרטיים בחברות הביטוח יכולים לקבל החזר בכפוף לפוליסה הרלוונטית.

אין טיפול הזמין כיום לריפוי צלקות אקנה הניתן במסגרת קופות החולים או סל הבריאות. אין כיום תכשירים למריחה (כגון משחות או קרמים) או כדורים לבליעה שיכולים לטפל באופן משמעותי בצלקות שנותרו לאחר מחלה פעילה ועל כן עד לא מזמן מטופלים עם בעיה זו היו מקבלים תשובה שעליהם “להשלים עם המצב”.

החדשות הטובות הן שהיום גישה כזו כבר לא מקובלת. ישנם פתרונות טובים למטופלים עם בעיה זו שלא מוכנים לקבל את מצב עור הפנים שלהם כפי שהוא שבאמת רוצים לשפרו.

ישנו סל התערבויות יעיל מאוד שמאפשר לשפר משמעותית את המראה, ע”י עידון, שיוף וליטוש הצלקות, עד למראה עור חלק ואחיד, ללא צלקות או כמעט ללא צלקות. חשוב להבין שמדובר בסל שלם של אפשרויות, ותמיד יהיה מדובר בשילוב מספר טיפולים על בסיס טכנולוגיות שונות לטיפול בבעיה. משלב הטיפולים חייב להיות מותאם לכל מטופל/ת באופן אישי, בהתאם למצב וסוג עורו, כמו גם סוג הנגעים המאפיינים אותו. לכן הצעד הראשון שחייב להיעשות בצורה מדויקת הוא אבחנה נכונה ורק לאחריה התאמת הטיפול הנכון ביותר למטופל. מכשירי הלייזר הקיימים בשוק רחבים מאוד, אולם רק אלו המורשים להפעלה ע”י רופא עור הם האופטימליים לטיפול בבעיה זו. חשוב לציין, כי מגוון הטיפולים הקיימים בשוק רחב, אולם בכדי להבטיח את הטיפול הנכון ביותר, היעיל ביותר והבטוח ביותר חובה שרופא עור יהיה זה שיתכנן אותו ויבצע אותו.

סוגי טיפולים:

קילוף העור בלייזר אבלטיבי/משייף
טכניקה מצויינת לטיפול בצלקות אקנה, במהלכה משוייפות שכבות עור, אחת אחרי השנייה, עד להשגת טישטוש משמעותי במראה הצלקת. הטיפול אינו כואב ואורך כחצי שעה עד שעה, יכול לנוע מטיפול בודד ועד סדרת מפגשים מדובר ודורש לרוב מספר ימי החלמה בודדים בבית.

השראת יצירת קולגן על ידי לייזר מקטעי- הליך עדין במהלכו נוצרים אלפי נקבים מיקרוסקופים עמוקים (עד לעומק 500-700 מיקרון) שמטרתם להגיע ולפצוע את הדרמיס.
לאחר הפעולה מתחיל תהליך ריפוי שמוביל למיצוק, מתיחה והרמת השקיעה שמתרחשת לרוב בצלקות אקנה. להשגת תוצאה טובה יש לחזור על הטיפול כ-5-6 פעמים, אחת לחודש. לאחר הטיפול מופיעה אדמומיות קלה דמוית כווית שמש הנמשכת מספר ימים בודדים

Subcision
חיתוך סיבי צלקת המחברים בין השכבות העליונות בעור לעמוקות שבהן (הידבקויות) ובכך מקנים לעור מראה גלי עם שקערוריות- הליך הנקרא .Subcision בהליך זה מוחדרת קנולה מיוחדת (מעין מחט דקה וארוכה, אשר הקצה שלה אינו חד). באמצעות תנועה חוזרת של המחט הורסים את ההידבקויות שמתחת לצלקת וכך מפרידים אותן משכבת העור העמוקה יותר וגורמים להחלקת הצלקת השקועה. בטכניקה הזו לא פוגעים בשכבה העליונה של העור פרט לנקודת החדרת המחט. הטיפול אינו משאיר סימנים למעט חבורות ( סימנים כחולים) שייעלמו לאחר ימים עד שבועות בודדים והוא כרוך במספר פגישות, עם הפסקה של 3-4 שבועות ביניהן. שילוב טיפול זה טיפול לייזר יביא לתוצאה אסתטית מיטבית.

השראת יצירת קולגן על ידי לייזר מקטעי
הליך עדין במהלכו נוצרים אלפי נקבים מיקרוסקופים עמוקים (עד לעומק 500-700 מיקרון) שמטרתם להגיע ולפצוע את הדרמיס. לאחר הפעולה מתחיל תהליך ריפוי שמוביל למיצוק, מתיחה והרמת השקיעה שמתרחשת לרוב בצלקות אקנה. להשגת תוצאה טובה יש לחזור על הטיפול כ-5-6 פעמים, אחת לחודש. לאחר הטיפול מופיעה אדמומיות קלה דמוית כווית שמש הנמשכת מספר ימים בודדים.

פילינג עמוק
מטופלים רבים מתחילים טיפולים לשיפור צלקות אקנה אך מתקשים להתמיד בשל הרצון לראות תוצאות בתוך זמן קצר. לכן, במקרים מסוימים ישקל ביצוע פילינג עמוק. (להרחיב או לשלוח היפר קישור לעמוד הפילינג?)

טיפול בצלקות בלייזר
העור הוא ספר הזיכרונות החשוף ביותר שלנו. מכה שקיבלנו, ניתוח שעברנו, פרונקל שפוצצנו או פירסינג לעגיל שעשינו וגרם בסופו של דבר לצלקת שגרמה לנו להתחרט על הכל, תהלכים ומחלות כמו אקנה, אבעבעות רוח- הכל כתוב בעור ואת כולם הוא זוכר העור. רקמת צלקת איננה זהה לרקמה אותה היא מחליפה, והיא בדרך כלל בעלת איכות תפקודית נמוכה יותר באחד התהליכים הביולוגיים המורכבים ביותר באדם. צלקות פוגעות באיכות החיים מבחינה אסתטית ופסיכולוגית. בחברה המודרנית של היום, החשש להיווצרות צלקת לאחר ניתוח או טראומה או הרצון לטשטש צלקת קיימת מניעה רבים לחפש טיפול שיביא לתוצאה האסתטית הטובה ביותר.

הגישה של הרפואה הציבורית לטיפול בצלקות כוללת מגוון מוצרים כמו קרמים מיני ג’ל אך גם טיפולים יותר פולשניים כגון הזרקת תרופות לצלקת כמו סטרואידים או חומרים פעילים אחרים, טיפול בחבישות לחץ אוטמות, הקפאה בעזרת חנקן נוזלי, פרוצדורות כירורגיות, טיפולי קרינה ועוד. כל אלו יכולים להוביל לשיפור.

בשנים האחרונים הואר מאוד תחום ריפוי הפצע ובמקביל נכנסו לחיינו טכנולוגיות פורצות דרך בתחום וטיפולי הלייזר פותחו והותאמו גם לטיפולים בצלקות.. לייזר זו טכנולוגיה המאגדת תחום מאוד רחב של טיפולים. כיום ישנם מספר טיפולי לייזר מצוינים שהתפתחו בדגש על תחום ריפוי הצלקת. ישנם מכשירי לייזר המבוססים על אורכי גל שונים ונדרש שילוב של מספר כלים להשגת תוצאות אופטימליות . שיטות טיפול אלו אינן סובלות מתופעות לוואי, בטוחות לחלוטין, ומשיגות תוצאות בצורה המהירה ביותר, ביחס לכל שיטות הטיפול האחרות.

כל מכשיר מהווה טיפול בפני עצמו ומביא לתוצאה ייחודית המהווה מימד בודד בבעיה הנקראת צלקת. טכנולוגיה אחת תשפר את מרקם וגמישות הצלקת, אחרת תטפל בבעיית הצבע (אדום, חום או לבן), ישנן טכנולוגיות שיטפלו בסימפטומים נלווים כגון גרד וכאב ועוד. מכיוון שמדובר בבעיה שהיא לרוב רבת מימדים, פרוטוקולים טיפוליים טובים לבעיה חייבים לשלב מגוון טכנולוגיות וכמה מכשירי לייזר שונים במקביל עם טיפולים נוספים ולתת בעצם מענה רב מימדי.

מתי להתחיל בטיפול מניעתי
מניעה פעילה של צלקת טרייה היא בעלת הסיכוי הטוב ביותר לתוצאה אסטטית אופטימלית בהשוואה לטיפול בצלקת ישנה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

שים/י ❤️: אין החזרים מקופ"ח אך בעלי ביטוחי בריאות פרטיים בחברות הביטוח יכולים לקבל החזר בכפוף לפוליסה הרלוונטית.