פטריות

פטריית שמש- פיטריאזיס ורסיקולור: Tinea versicolor או Pityriasis versicolor

פטריית שמש היא זיהום פטרייתי נפוץ המופיע על גבי העור. הפטרייה משפיעה על הפיגמנט בעור וכתוצאה מכך גווניו משתנים.
למרות שמה העממי, הגורם איננו השמש אלא פטריית שמר בשם Malassezia Furfur אשר נמצאת על העור אצל מרבית האנשים. היא נוטה לשגשג בתנאי אקלים מסוימים (חום ולחות) ומחמירה בעיקר בחודשי הקיץ.

כיצד ניתן לאבחן? לאבחון ראשוני מומלץ לפנות לרופא עור. במרבית המקרים ניתן לאבחן בעזרת מראה אופייני. במקרה הצורך ניתן לבצע לשלוח לבדיקת תרבית המדגימה את הפטרייה תחת מיקרוסקופ.

האם הפטרייה מדבקת? התשובה שלילית. 98% מהאוכלוסיה נשאים של הפטריה אך רק למעטים תהיה התפרצות עורית שנגרמת בגלל שגשוג יתר(התרבות) של הפטריה בעור.

איזה טיפולים קיימים?
ברוב המקרים ניתן לטפל בעזרת תכשירים מקומיים, קרם או שמפו. במקרים אחרים ניתן לטפל בטיפולים סיסטמיים (נטילה דרך הפה) או שילוב של השניים.

פטרת הקרקפת- גזזת: Tinea Capitis, Ringworm of the Scalp, Favus

פטרת בקרקפת זוהי מחלה שבה פטריה מסוג דרמטוטיפ תוקפת את זקיקי ושורשי השיער. היא שכיחה ביותר בעיקר אצל ילדים בגילאי 3-8.
מדובר במחלה מדבקת מאוד אשר באה לידי ביטוי בכמה צורות: קשקשים, אזורי התקרחות עם נקודות שחורות, עיגולים המתאחדים לעיגולים גדולים יותר ועוד. אצל חלק מהילדים יופיע גם גרד ובמקרים מסוימים המחלה תופיע במקביל גם באיזורים נוספים בגוף.

כיצד ניתן לאבחן? בבדיקה אצל רופא עור מומחה, שידע להבחין בין מצבים אחרים שעלולים להביא לתופעות דומות של קשקשת ואובדן שיער.
במקרה הצורך על מנת לאשש את האבחנה יבוצע משטח ותרבית.

האם הפטרייה מדבקת? התשובה חיובית. המחלה מדבקת מאוד ועוברת במגע ישיר (למשל ראש בראש או בין חפצים כמו מסרק, מכונת תספורת, כלי מיטה ועוד. יש לשמור על היגיינת ראש ולהימנע מהעברת חפצים בין המטופל לסובבים עד להחלמתו.

איזה טיפולים קיימים?
במקרה הנוכחי הטיפול הינו תרופתי בסירופ או כדורים, היות שמשחות או כל טיפול מקומי אחר – איננו יעיל. הטיפול איננו מסוכן כלל והסיכוי לתופעות לוואי בגלל הטיפול נמוך ביותר.

פטרת הגוף: tinea corporis

נפוצה מאוד בקרב כל הגילאים ובעיקר בילדים, צעירים ומתבגרים שהיו בחשיפה עם בעלי חיים ופוגעת באזורים החשופים של הגוף.

במהלך המחלה מופיעים נגעים בעלי רובד אדום ושוליים מורמים, שחלקם העליון קשקשי, ומרכז הנגע שטוח ובהיר יותר מאשר קצותיו.

ברוב המקרים התסמין הראשון יופיע במוקד קטן בגוף  וממנו הנגע מתפשט כלפי חוץ. נגע הפטרת נוטה להחלים מן המרכז, ואז צורתה הקלינית היא מרכז נגע תקין, ושוליים הנראים כקשתות. לרוב מלווה פטרת זו בגרד, בדרך כלל בעקבות התפרחת הנפוצה ברוב סוגי פטרת העור.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

שים/י ❤️: אין החזרים מקופ"ח אך בעלי ביטוחי בריאות פרטיים בחברות הביטוח יכולים לקבל החזר בכפוף לפוליסה הרלוונטית.