כתמי לידה

המנגיומה בעור

המנגיומה היא סוג של גידול שפיר (לא סרטני) שמופיע בדרך כלל אצל תינוקות. מקבץ חריג זה של כלי דם קטנים מופיע על או מתחת לעור, בדרך כלל תוך שבוע עד שלושה שבועות לאחר הלידה.

כתמי לידה

כתמי לידה הם נגעים בעור שעלולים להופיע מיד עם לידת התינוק, או תוך מספר שבועות לאחר הלידה.. כ- 10% מהתינוקות נולדים עם כתמי דם שמורכבים מצבר של כלי דם תוך- או תת-עוריים (כתמי לידה וסקולארים). כתמי לידה אלו יכולים להיות שטוחים, או מורמים מעל פני שטח העור, בצבע ורוד-אדמדם, או כחול.

 

קיימים סוגים שונים של כתמי לידה:

  • כתמים מסוג יין-פורט (Port wine stains).
  • המנגיומה נימית (Capillary haemangioma), המכונה גם (Strawberry mark) – כתם אדום בעל צורה אופיינית המזכירה תות שדה, ומכאן שמו.
  • קברנומה (Cavernous haemangioma).
  • שומות מלנוציטיות מולדות (Congenital melanocytic naevi, CMN)
  • סימני החסידה (Stork marks)

סימפטומים של כתמי לידה

קיימים כתמי לידה וסקולאריים (של כלי דם) מסוגים שונים. לעתים יש צורך להמתין מספר שבועות (ואפילו חודשים) מרגע הלידה, עד שניתן לבצע אבחנה מדויקת של סוג הכתם. כתמי הלידה הנפוצים ביותר הם כתמים שטוחים, המנגיומות, וכתמים מסוג יין-פורט.

כתמים שטוחים מאקולרים (macular stains)
אלו הם כתמי הלידה השכיחים ביותר. מדובר בכתמים עדינים, שטוחים, אדמדמים-ורדרדים, שמופיעים לרוב על המצח, באזורים שונים בפנים, בעפעפיים, בקצה האף, בשפתיים ובעורף. לעתים נהוג לכנות כתמים מסוג זה בשם 'נשיקות מלאך'. אין צורך לטפל בכתמים שטוחים, מאחר שרובם נעלמים מאליהם לקראת גיל שנתיים, ואילו כתמים שטוחים בעורף ייעלמו בגיל ההתבגרות.

שים/י ❤️: אין החזרים מקופ"ח אך בעלי ביטוחי בריאות פרטיים בחברות הביטוח יכולים לקבל החזר בכפוף לפוליסה הרלוונטית.

סימני החסידה (Stork marks)
סימנים אלו נפוצים מאד ומתאפיינים ביצירת אזורים שטוחים וורודים, בדרך כלל בין הגבות או בעורף. הסימנים מופיעים מיד בזמן הלידה. סימני החסידה נגרמים על ידי צבר של כלי דם זעירים תת עוריים, ונוטים לבלוט יותר בזמן שהתינוק בוכה.
סימנים אלו מטשטשים במהירות, ובדרך כלל ייעלמו תוך מספר חודשים לאחר הלידה.

כתמים מסוג יין-פורט (Port wine stains, Naevus flammeus)
כתמים מסוג זה יופיעו בכ- 3 מכל 1000 לידות. התופעה שכיחה יותר בבנות. כתם יין-פורט הוא המנגיומה קפילארית (נימי דם), שיופיע מייד בזמן הלידה. מדובר בכתם שטוח, בעל גוון אדמדם-סגלגל, שיופיע לרוב באזור הפנים והצוואר, בעורף ועל הגפיים. במרבית המקרים, יופיעו כתמים אלו בצד אחד בלבד של הפנים.

כתמי יין-פורט גדלים בקצב הגדילה של הילד, ולכן יתעבו במהלך השנים, ויפתחו בליטות על פני שטח העור. כתמים אלו לא ייעלמו מעצמם, ובהעדר טיפול, יוותרו בגוף למשך כל תקופת החיים.
ההפרעה השכיחה ביותר שנגרמת עקב הופעת מכתמי יין-פורט, ובפרט כתמים באזור הפנים, היא הפרעה פסיכולוגית-רגשית, הפרעה חברתית והפרעה כלכלית. במקרים מסוימים כתם לידה מסוג זה פוגע קשות בדימוי העצמי.
כתמי יין-פורט באזור המצח, צידי הפנים ובעפעפיים עלולים להשפיע על התפתחות גלאוקומה (לחץ תוך עיני גבוה שמחייב טיפול מתאים, על מנת למנוע התדרדרות עד כדי עיוורון), ואף לגרום להתקפי אפילפסיה. לפיכך, ילדים שסובלים מכתמים אלו באזור הפנים והמצח צריכים להיות במעקב של רופא עיניים ושל נוירולוג ילדים.

דר מגון מטפל בכתמים מסוג זה. בכתם זה ניתן לטפל רק בלייזר מסוג PDL ((Pulse Dye Laser. ככל שמקדימים לטפל בכתם כך הוא מגיב טוב יותר ומציג שיפור ניכר לעין. הזמן המומלץ לתחילת הטיפול הינו בגיל הינקות, וטיפול בבעיה זו, דורשת מספר טיפולים. ככל שעוברות השנים והכתמים אינם מטופלים כך הכתמים הולכים ומתעבים וסיכוי הצלחת הטיפול יורד.

המנגיומה בעור

המנגיומות (Haemangioma)

המנגיומות הם כתמי לידה שמופיעים מייד לאחר הלידה, ובמשך השבועות והחודשים שלאחריה. המנגיומה נגרמת עקב צבר של כלי דם בתוך ומתחת לעור. המנגיומה תתפתח אצל 1 מכל 20 תינוקות. התופעה שכיחה יותר בבנות. המנגיומות עלולות להופיע בכל אזורי הגוף והפנים. במרבית המקרים תתפתח המנגיומה יחידה, אך עלולות להופיע גם שתיים או שלוש.

עד גיל שנה לערך, נוטות ההמנגיומות לגדול, עד לגודל של כ- 3-8 סנטימטרים. לאחר מכן הן בדרך כלל יתכווצו ויתבהרו מאליהן. במרבית המקרים, ההמנגיומות יהפכו שטוחות עד גיל חמש, וייעלמו לחלוטין בגיל ההתבגרות. בחלק מהמקרים, עלול להיוותר סימן שטחי על פני העור.

מקובל להתייחס לשני סוגים עיקריים של המנגיומות:

  1. המנגיומה נימית דמוית תות שדה (strawberry hemangiomas) אלו מורמות מעל שטח פני העור וצבען אדום עז.
  2. קברנומה (Cavernous haemangioma) המנגיומה מלאה חללים, מקומת בשכבות העמוקות של העור, בעלת צבע כחלחל.

שומות מלנוציטיות מולדות
Congenital melanocytic naevi, CMN, Congenital) moles)

שומות מלנוציטיות מולדות נגרמות בעקבות צבר של תאי עור מסוג מלנוציטים (Melanocytes) באזור מסוים על פני העור. בדרך כלל, אלו יופיעו באזור הראש, או הצוואר ובאזור הגב. אצל אנשים בעלי עור בהיר, השומות תהיינה בגוון חום, ואילו אצל אנשים בעלי עור כהה השומות תהיינה שחורות.

יתכנו שומות מלנוציטיות מולדות בגדלים שונים, אולם בדרך כלל מדובר בשומות קטנות, בקוטר שאינו עולה על 2.5 סנטימטרים. שומות בינוניות תהיינה בקוטר 2.5-20 סנטימטרים, ואילו גדולות בקוטר שמעל 20 סנטימטרים.

כתמי קפה בחלב:
כתמים אלו יכולים להופיע כנגע בודד או עם מספר רב של נגעים במטופל בודד. ריבוי נגעים יכולים להוות סמן למחלה סיסטמית או להיות חלק ממגוון סינדרומים. לרוב מדובר בכתם שטוח שאינו נימוש, בגוון חום בהיר. כתמים אלו יכולים להיות קטנים, אך גם להגיע לקוטר של סנטימטרים שלמים.

הנגע לרוב הומוגני בצבע נס קפה עם חלב, היכול להיות בהיר עד גוון חום כהה. כתמי קפה בחלב הינם שטוחים באופן מוחלט, בד”כ עם מראה אובלי, עם גבולות חדים ובד”כ גם סדירים. הם יכולים להיות ממוקמים בכל מקום שהוא אולם לעולם לא יופיעו בריריות. הנגעים בד”כ בגודל של 2-5 ס”מ אולם יכולים ללבוש צורה דמוית נמשים או להיות בגודל של טלאים מעל 20 ס”מ. כתמי קפה בחלב גדלים באופן פרופורציונלי לתהליך גדילת הגוף במהלך ההתבגרות ואמורים להשאר בגודל יציב לאחר סיום תהליך ההתבגרות.

ניתן לטפל בכתמים אלו בסדרת טיפול לייזר מסוג QSWITCH ND YAG מדובר בסדרת טיפולים עם תוצאות אסתטיות טובות עד להסרה של 90-100% מהכתמים.

נקודת חן ענקית מולדת (Giant congenital nevus)
כשמן כן הן. אלו הן נקודות חן ענקיות שעלולות להופיע בכל אזור בגוף, אולם שכיחות במיוחד באזור הגב והבטן. לעתים תיתכן צמיחת שיער במרכזן. נקודות חן אלו קטנות יותר בתקופת הינקות, אולם הולכות וגדלות ככל שהילד גדל. קוטרה של נקודת חן ענקית יעלה בדרך כלל על 20 סנטימטרים, בטרם תיעצר גדילתה.
סרטן עור עלול להתפתח אצל אחד מכל שישה (כ- 15%) אנשים עם נקודות חן ענקיות, ובמקרים רבים, כבר בתקופת הילדות. הסיכון גבוה במיוחד במקרה של נקודות חן מולדות ענקיות באזור הגב והבטן. לפיכך קיימת חשיבות רבה לאבחנה נאותה של הנגע על ידי מומחה לרפואת עור. במידת הצורך יש לבצע ביופסיה (דגימת רקמה) ולכרות את הנגע בטרם יהפוך לממאיר. כשמדובר בנגעים גדולים במיוחד, יתכן צורך בכריתה בשלבים ובהשתלת עור.

הסרת המנגיומות

מה הטיפול המומלץ לכתמי לידה?
במצבים בהם ישנם רמזים לסינדרום מורכב (כגון ריבוי נגעים משולב עם דיספורמציות מולדות אחרות, הפרעות התפתחותיות ועוד) יש לפנות למומחה המתאים בכדי לבצע אבחון והתערבות נכונה. במקרה זה ראוי להיוועץ עם רופא עור שידע לכוון לסינדרום המתאים (למרות שמדובר במצבים נדירים יש עשרות סינדרומים) וידע להפנות לדיסציפלינה המתאימה. בכל מקרה של כתם בודד לרוב לא נדרשת התערבות והסרה אינה ממש נדרשת. ע”פ רוב הכתמים יתבהרו ויתעדנו עם השנים, במידה ולא נחשוף אותם לשמש.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

שים/י ❤️: אין החזרים מקופ"ח אך בעלי ביטוחי בריאות פרטיים בחברות הביטוח יכולים לקבל החזר בכפוף לפוליסה הרלוונטית.