יבלות

מהי יבלת בעור?

יבלת הינה זיהום מקומי בעור שנגרם לרוב על ידי וירוס החודר לעור דרך חתכים מיקרוסקופים ומתיישב על העור. הוירוס יודע להתחמק ממערכת החיסון של אותו אדם ולהתחבא על פני העור מבלי להירפא לתקופה ממושכת.יש מספר סוגים של יבלות. חשוב לאבחן באיזה סוג מדובר על מנת להתאים טיפול מתאים לאותו סוג.

איזה סוגי יבלות קיימים?

  1. יבלת ויראלית בכפות הידיים או הרגליים
  2. יבלת ויראלית מסוג מולוסקום
  3. יבלת באזורים אינטימיים (שם נוסף קונדילומות)
  4. יבלות ברגליים שנגרמות מלחץ(נקודות לחץ)

כיצד ניתן לטפל ביבלות?

הסרת יבלות באמצעות טיפול משחתי. יבלות מסויימות ניתנות לטיפול בעזרת משחות שונות (משחות קרטוליטיות) הממיסות את הקרטין שהינו שכבת התאים הנוקשה של העור העליון המשגשגת כתוצאה מחדירת נגיף הפפילומה לעור. הטיפול משחתי מתבצע גם על ידי משחות הפוגעות בנגיף עצמו ויעילות בעיקר כנגד יבלות מסוג קונדילומה.

הסרת יבלות על ידי צריבה בחנקן נוזלי. שימוש בחנקן נוזלי נהוג בלא מעט מהמרפאות כטיפול הנבחר. מדובר בכווית קור שלאחריה העור מתחדש. לרוב טיפול זה מצריך בין 2-4 פגישות. בהרבה מקרים הטיפול עלול לגרום לצלקות בצורת כתמים לבנים. בנוסף הטיפול כואב ויש לזכור שיבלות נפוצות בעיקר אצל ילדים, לכן טיפול זה פחות מועדף.

הסרת יבלות בלייזר. טיפול זה נחשב כטיפול היעיל ביותר להסרת יבלות הויראליות. ישנם כיום שני סוגי לייזרים המותאמים לטיפול ביבלות הפפילומה PDL) לייזר ו- CO2 לייזר.( חשוב מאוד לציין כי יש השימוש בלייזר משתנה לפי סוג היבלת בהתאם למיקום היבלת.

מהן יתרונות הטיפול בלייזר על פני השיטות האחרות?

  1. הטיפול מתבצע תחת הרדמה מקומית ולכן אינו כואב
  2. הטיפול מתבצע תחת גז צחוק ולכן המטופל עובר חוויה נעימה ולא חוויה הכרוכה בכאבים
  3. היבלות נעלמות עם תוצאה אסתטית מצויינת וכמעט שללא צלקות או סימנים לאחר הטיפול.
  4. במרבית המקרים היבלות נעלמות לאחר טיפול אחד

יבלות ויראליות:

יבלות ויראליות הן זיהום שנגרם מנגיף ששייך למשפחת נגיפי הפפילומה האנושיים. מדובר במצב רפואי נפוץ מאוד שמופיע אצל הרבה ילדים ובני נוער וכן אצל מבוגרים. יבלות ויראליות אינן מסוכנות ועשויות לעבור גם ללא טיפול רפואי.

מה הגורם ליבלות ויראליות?
היבלות נגרמות מזיהום ויראלי (נגיפי). הן מאוד נפוצות כיוון שהן עוברות במגע בין אדם לאדם ומידבקות גם על פני העור של אותו אדם. כך, למשל, אם לילד שלכם יש יבלות על הידיים והוא נוגע בפנים – היבלות עלולות לעבור לפנים שלו.

מה התסמינים?
אצל רוב האנשים יבלות ויראליות הן הפרעה אסתטית ומטרד חיצוני בלבד. בחלק מהמקרים, כאשר מופיעות יבלות ברגליים, הן עלולות לגרום לכאב בדריכה ובהליכה. גם יבלת ויראלית שמופיעה מתחת לציפורני הידיים עלולה להכאיב.
היבלות אינן מסוכנות. יבלות ויראליות בפנים או בידיים או בכפות רגליים אינן משפיעות על מצב הבריאות, ובחלק מהמקרים הן אפילו עוברות מעצמן.

יבלות נגיפיות מסוג מולוסקום

הסרת יבלות אלו מתבצעת באמצעות כפית כירורגית (קורטז') או בלייזר או באמצעות מריחת תרופה מיוחדת על הנגעים שאינה כואבת כלל. פעולה זו הינה יעילה, מהירה, נטולת כאב, מתבצעת בחלק מהמקרים באילחוש מקומי בעזרת משחה, לא מותירה צלקות והאזור נרפא תוך ימים מועטים.

יבלות לחץ –  מטופלות על ידי רופא עור ורופא אורטופד. אלה למעשה לא יבלות, אלא עור עבה וקשה שנוצר מתחת לבליטה גרמית של עצם. הטיפול בבעיה זו הינה על ידי צריבה בחנקן, שימוש במדרסים ובמשחות קראטולוטיות, לעיתים זריקות סטרואידליות והתייעצות עם אורטופד כף רגל לגבי ניתוח.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

שים/י ❤️: אין החזרים מקופ"ח אך בעלי ביטוחי בריאות פרטיים בחברות הביטוח יכולים לקבל החזר בכפוף לפוליסה הרלוונטית.