טיפולים לנשירת שיער

גורמים לנשירת שיער והתקרחות

 
הגורם העיקרי לנשירת שיער והתקרחות הוא גנטיקה, גם בגילאים צעירים.
הסיבה היא השפעת הורמון ה DHT ממקור טסטוסטרון שגורם להזדקנות של זקיק השיער. הנטייה על רקע זה עוברת בתורשה.  גורמים נוספים יכולים להיות תזונה לקויה (חסרת ברזל), חסר ויטמינים ואי סדירות הורמונאלית.
חשוב להבין שיש מגוון סוגים של מחלות הגורמות לנשירת שיער – האבחון הינו השלב הקריטי בכדי לבצע התאמה לטיפול במלואו. טיפול שאיננו מתאים לבעיית המטופל/ת – לא יצליח.
 

כיום ישנן מספר שיטות קונבנציונליות לטיפול בנשירת שיער:

תרופת הפרופסיה (פינסטריד 1 מ”ג)

מעכבת את האנזים 5 אלפא רדוקטאז מסוג 2 ( 5Alpha Reductase type 2) ועל ידי כך היא גורמת לירידת רמת ה- DHT בקרקפת, דבר המביא לחידוש זקיקי השיער ותהליך הצמיחה הטבעי של השיערה.
בקרב גברים שהשתתפו במחקרים קליניים, פחות משני אחוז דיווחו שעקב נטילת פרופסיה חלו תופעת לוואי של ירידה בחשק המיני, ובנוסף ניכר סיכון קטן בהפחתת נפח הזרע ובלוטת הערמונית קטנה. בדר"כ התופעות הפיכות עם הפסקת הטיפול.

 

מינוקסידיל

תפקידה להגביר את הספקת הדם לזקיקי השיער ועל ידי כך היא ממריצה צמיחת שיער משנית בנוסף לחיזוק השיער הקיים. הטיפול אסור במקרה של רגישות־יתר לתרופה, במקרים של כווייה, של דלקת, של גירוי או של כאב בקרקפת וכן במקרה של נשירת שיער לא תורשתי, אנשים שסובלים ממחלת לב, כלי הדם או לחץ דם גבוה חייבים להיות בהשגחה רפואית במשך כל זמן הטיפול. בנוסף התרופה עלולה לגרום לגירוי בקרקפת או לפריחה קלה.

 

טיפול השתלת שיער

 

הוא טיפול כירורגי הכרוך בביצוע הרדמה מקומית של האיזור.
הטיפול בטוח, יעיל אך דורש תחזוקה של טיפולים נוספים לאחר מכן.  התהליך כולל לקיחת שיער מהחלק האחורי של הקרקפת והעברתו לחלק הדליל. מטופלים העוברים השתלות ולאחר מכן אינם מבצעים טיפולי תחזוקה לקרקפת – בסופו של דבר עלולים לאבר את השיער שהושתל להם.

 

טיפול לא קונבנציונלי בנשירת שיער- PRP:

 

הטיפול בפלזמה עשירה בטסיות – (PRP – Platelet Rich Plasma) – בעל אחוזי הצלחה גבוהים. השיטה הוזכרה לראשונה בספרות המדעית ב- 1954. מאז, התרחב השימוש בה לתחומים נרחבים כגון: אורתופדיה, פציעות ספורט (פציעות שריר – שלד, גידים, מפרקים, עצמות, סחוס) ועוד.
טיפול בטסיות, הינו בטוח, יעיל, דורש טיפולים חוזרים, איננו מיועד לטיפול בנשירת שיער על רקע גנטי . מבוסס על הזרקת טסיות מהפלזמה המופקת מהדם של המטופל עצמו.
לאחר שנוטלים מהמטופל דגימת דם, מפרידים את הכדוריות הלבנות ומזריקים אותן לעור הקרקפת, במטרה שהחלבונים (GROWTH FACTORS ) שנמצאים בטסיות הדם יגרמו לעצירת הנשירה ולהתחדשות הצמיחה. טכניקות של הצערת העור וטיפול בנשירת שיער שבהן משתמשים ב – PRP נמצאות בשימוש נרחב בכל העולם. השימוש העדכני החדשני ביותר ב- PRP כולל התוויות קוסמטיות – אסתטיות.
לארץ נכנסה שיטה זו לתחום הטיפול ונשירת שיער + הצערת העור לפני כ-6 שנים.

 

מהלך הטיפול

 

לוקחים כ-20 מ"ל דם ורידי, בדיוק כפי שלוקחים דם לכל בדיקת מעבדה, מהזרוע.
בהמשך הרופא לוקח מבחנה מיוחדת, המכילה ג'ל הפרדה , שמכילה את הדם ומניח בצנטריפוגה, לסרכוז במשך 10 דקות. בתהליך זה מתבצעת הפרדה בין הטסיות לשאר כדוריות דם אדומות ולבנות שבדם ובסיומו ניתן לשאוב פלזמה שמכילה טסיות ולהזריק אותה חזרה לאיזורי פנים או שיער הדורשים טיפול.
טסיות בעור עוברות תהליך שפעול שבמהלכו משתחררים חלבונים מעוררי צמיחה , ומשפיעים על צמיחת שיער וקולגן (בעור הפנים) .
הפלזמה העשירה בטסיות מוזרקת בטכניקת מזותרפיה רגילה. תהליך ה – Rejuvenation נמשך כ-180 יום, וההשפעה הקלינית לזמן ארוך יותר.

 

בחירת מטופלות/ים בתחום נשירת השיער והפנים

 

למי מיועד הטיפול בנשירת שיער?

 

הטיפול בנשירת שיער מיועד לגברים ונשים בכל הגילאים הסובלים מהתקרחות שהגורם לנטייה גנטי. לפני טיפול יש לבצע בדיקות דם עדכניות הללו: ספירת דם, כימיה, רמת ברזל, רמת פריטין TSH, ויטמין B12 וחומצה פולית, TRANSFERRIN, ANA,
הטיפול מתבצע במרפאה ומתאים ל2 סוגי התקרחות בלבד – התקרחות שהיא על רקע גנטי או התקרחות מסוג ALOPECIA AREATA

 

בחירת מטופלות/ים בתחום הצערת העור

 

החל מגיל 30 לערך עור הפנים מתחיל לאבד מהאלסטיות שלו ומתחיל להידלדל. הליך זה מושפע ומזורז ע"י חשיפה לקרינת שמש, סגנון החיים שלנו (בעיקר עישון) וע"י מחלות. לכן החל מגיל 40-30 מטרת הטיפול העיקרית היא Rejuvenation ומניעה של הרס הקולגן, וגירוי מחדש ליצירת קולגן ואלסטין, וניסיון לעצור את תהליך ההזדקנות.לפיכך, מומלץ על טיפול אחד כל שנה-שנתיים. החל מגיל 50-40: מומלץ להתחיל בשני טיפולים בהפרש של חצי שנה. בהמשך טיפולי תחזוקה פעם בשנה.

 

התוויות נגד לטיפול ב PRP כוללות מחלות עם אבנורמליות בטסיות, ספירת טסיות נמוכה, דלקות באזורים המיועדים להזרקה, מחלות חום, מחלות כרוניות של הכבד וטיפול בנוגדי קרישה .מומלץ להפסיק לקחת נוגדי קרישה (אספירין, קומדין) כשבוע לפני הטיפול. הופעת גידולי עור סרטניים בפנים
מניעת כאב בהזרקה ע"י מריחת קרם הרדמה מקומי חזק פי 3 מ – EMLA למשך 45-30 דקות לפני ההזרקה. גם בפנים וגם בטיפול בקרקפת.
תופעות לוואי פנים וקרקפת- נדירות. יתכנו שטפי דם קלים מהזריקות, אילו יעלמו תוך ימים ספורים. תיתכן אדמומיות שתיעלם בדר"כ תוך 2-3 ימים.לפרטים נוספים ולתיאום תור, אתם מוזמנים לפנות לקליניקה של ד"ר מגון רונן: 072-2599774

 

 

סרטון הדגמה

השאר תגובה

ד"ר מגון רונן

מומחה לרפואת עור ומין מטעם משרד הבריאות הישראלי, עוסק בתחום למעלה מ- 8 שנים. הוא חבר באיגודים הישראלי והאמריקאי לרפואת עור ומין

ההתמחויות שלנו

עקבו אחרינו

בקרו אותנו

בן צבי 10 מגדל הרכבת באר שבע

דילוג לתוכן