הסרת נקודות חן שומות ונגעי עור

 

דף הבית > הסרת נקודות חן

הסרת נקודות חן / שומות

כל אדם נושא עליו סוגים שונים של נגעי עור, החל מיבלות ועד נקודות חן ו"פלולות". לעיתים קרובות הנגעים מפריעים אסתטית או מכנית (בגילוח, בחיכוך עם החזיה או השרשרת וכדומה). רוב נגעי העור שפירים (לא סרטניים), אך לעיתים רחוקות עלולים להיות סרטניים או קדם סרטניים. מאפיינים סרטניים הם לעיתים גדילה מהירה, שינוי צבע וצורה, התכייבות, דימום, כאבים (למרות שגם נגעים שפירים יכולים לתת את אותו מופע).

לרבים מאיתנו יש נקודות חן בולטות באזורי הפנים או הגב שהיינו מעוניינים להפטר מהם. בהליך פשוט וללא כאבים ניתן לבצע הסרה של נקודת החן ללא כאבים, ללא צלקות ועם תוצאה אסתטית מדהימה.

נקודת החן אינה חיננית? מיקומה, גודלה או צורתה מהווים בעיה אסתטית? 

 

פנו לקליניקה של ד"ר מגון רונן: 0506712688 או השאירו פרטים בתחתית האתר וניצור איתכם קשר בהקדם

לקריאה אודות דר מגון רונן

איך מסירים שומה, נקודת חן או נגע עור אחר?

קיימות מספר אפשריות להסרת נקודות חן ונגעי עור:

 • כריתה – הנגע נכרת עם שוליים בריאים בסקלפל (סכין מנתחים). גבולות אלה בדרך כלל ברוחב של מעבר למילימטר-שניים מעבר לנגע. הנגע נכרת מסביבו בצורת עין (כישור או סירה), במטרה לתפור את החסר שנוצר ללא עודפי עור בזוויות הצורה. הנגע נכרת עד הרקמה התת עורית. התפרים בדרך כלל מתקלים מעצמם תוך מספר שבועות. מעל החתך מודבקים בדרך כלל סטריסטריפים (״פרפרים״ שהם דבק מנייר). ההעדפה היא לתת להם ליפול מעצמם. אם נלקחה תשובת פתולוגיה התשובה תינתן בדרך כלל לאחר חודש. חסרון השיטה בהיותה חודרנית, הצלקת ארוכה מהנגע המקורי. זוהי שיטה שנבחרת כאשר יש נקודות חן/נגעים משיקולים רפואים(לדוגמא שומה חשודה לסרטנית, נגע סרטני וכו')
 • גילוח – גילוח נגע הבולט מבסיסו, בסקלפל וצריבת בסיסו במחט חשמלית. מטרת הגילוח להפחית עד כמה שניתן את הצלקת ולטשטשה. לעיתים קרובות בגילוח הצלקת הסופית אינה נראית כלל. לעיתים היא נראית כשקע קל / שינוי גוון קל, אך עור פנינו לעולם לא חלק לחלוטין ולפיכך המיקום מסווה היטב. לאחר הסרת נקודת החן או הנגע מתקבל גלד על העור שנושר לאחר כשבוע עד שבועיים ותחתיו צומח עור חדש. חיסרון השיטה שאחוזי החזרה גבוהים יותר מבכריתה (כ-5%), אך גם עם חזרת הנגע הוא חוזר כשטחי וגדל לאיטו. יתרונה: הצלקת הזניחה ביחס לכריתה. מתאים רק לנגעים מורמים מעל פני העור. זוהי לרוב השיטה העדיפה והשיטה שבשימוש
 • צריבה בחנקן נוזלי – חנקן נוזלי מותז על הנגע ומקפיא את התאים למוות. לאחר צריבת הנגע, מתפתחות כוויות קור המתבטאות בשלפוחיות ובהמשך גלד מתפתח באזור ותוך שבוע עד שבועיים גדל עור חדש. יתרונה של שיטה זו הוא בפשטות הטיפול. חסרונה הוא שעלולה להישאר צלקת לבנה. צריבה בחנקן נוזלי אינה מתאימה לנגעים עמוקים ובעלת אחוזי הופעה מחדש גבוהים.
 • צריבה בלייזר / מחט חשמלית – בדומה לצריבה בחנקן נוזלי. רק שהנזק לרקמה מופק מאור או חשמל והצריבה חמה. יתרונם ביחס לצריבה בחנקן נוזלי הוא שהצלקת אינה לבנה. מתאימים לנגעים שפיריים בעיקר. ההחלמה דומה לביופסית גילוח.
 • שימוש בחומרים כימיים הגורמים לצריבה – לדוגמת TCA, אפודיקס, אלדרה ורומול. אפיודקס למשל נמרח על אזורים מוכי שמש, צורב סלקטיבית את הנגעים הקדם סרטניים, גורם לכוויה באזור. השימוש בו יומי למשך שבועיים ולאחריו מומלץ להשתמש במשחה סטרואידלית להפחתת התגובה הדלקתית. ניתן לבצע מספר סבבים כאלה.
 

הוראות אחרי ניתוח להסרת נגעי עור, שומות ונקודות חן

כיצד יש לנהוג לאחר הסרת שומה, נקודת חן או נגע?

 1. אין להרטיב את האזור במשך ה-24 השעות שלאחר כריתת הנגע.
 2. יש לתת לפרפרים (סטריסטריפים), ליפול לבד ממקומם.
 3. אם היה שימוש בתפרים בלתי מתכלים, יש להסירם לאחר כ-5 ימים לאחר הכריתה.
 4. אין להשתזף באזור הניתוחי במשך כשנה וחצי. (ניתן לכסות בפלסטר בים).
 5. אם נלקחה ביופסיה, התשובה ניתנת לאחר כחודש וחצי.
 6. יש להימנע ממאמצים באזור במשך 6 שבועות.
 7. יש להימנע מבריכה או רחצה בים במשך שבועיים.
 

כמה עולה הסרת שומות, נקודות חן ונגעי עור – מחירים

מחיר ממוצע להסרת שומה ברוב המרפאות בישראל ינוע בין כמה מאות שקלים לכמה אלפי ש"ח בודדים

 המחיר תלוי בסוג הנגע, גודלו, שיטת הפעולה וכמות הנגעים שיש לבצע
 
 

סרחי עור (טוללות/פפילומות/דבלולים)

 הסרת סרחי עור:  סרח עור (באנגלית SKIN TAG), היא גבשושית קטנה, לרוב אליפטית בגוון העור, רכה למגע, תלויה על בסיס דק (מעין גבעול)  וניתנת להזזה קלות. אפשר להבחין בה כשמעבירים את כף היד על פני העור, והיא מגיחה מעצמה, סתם כך באמצע החיים, בכל גיל, מבלי שאפשר לנבא או למנוע את הופעתה.

קוטרה נע בין מילימטר לשני ס"מ, והיא נוטה לגדול בצוואר, בבתי השחי, בעפעפיים, בחזה ואף במפשעה ובפי הטבעת, או במקומות בהם יש שפשוף עור. התופעה מופיעה לרוב על רקע תורשתי ושכיחה יותר בקרב בעלי עודף משקל.

הופעת סרחי העור עלולה לגרום לתחושת אי נוחות על רקע אסתטי, ולעיתים אף מלווה בגרד ואף בכאב, במיוחד על רקע חיכוך או צביטה מתחת לחלקי לבוש או תכשיטים. מדובר בנגעים שפירים לחלוטין שאינם קשורים למחלות נוספות, אך לעיתים עלולים להפוך לדלקתיים, בצקתיים ורגישים ללא כל סיבה נראית לעין..

הנגעים אינם נעלמים מעצמם, נוטים להצטבר ולאורך השנים עלולים לגדול מעט, אך באופן עקרוני לא מחייבים מעקב או טיפול. הטיפול מתבסס על אמצעים פיזיקאליים להסרה של הנגעים. בכל מקרה, אסור לנסות לטפל בנגעים בבית בשיטות 'יצירתיות', כמו 'חניקה' על ידי קשירה בחוט. זה גורם לנמק שעלול לגרום לזיהומים.

 

באילו שיטות מסירים סרחי עור?

הקפאה בחנקן נוזלי:  הנגע מוקפא על ידי חנקן נוזלי בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות. ההליך גורם לצריבה וכאב במשך כמה שניות ומיד אחרי הטיפול מופיע אודם באזור המטופל. לאחר כמה ימים נושר סרח העור, אבל לעתים יש צורך בטיפול חוזר אך בבעלי עור כהה, לעיתים נדירות, עלול להותיר כתם פיגמנטציה על העור.

חיתוך או גזירה: טיפול כירורגי במהלכו מסיר הרופא את הנגע בעזרת סכין. ההליך דורש לעיתים הרדמה מקומית, בעיקר כשמדובר בנגעים גדולים, ואינו מותיר צלקת, אך לעיתים קרובות מלווה בדמם מתמשך.

טיפול במחט חשמלית: העברת זרם חשמלי דרך הנגע גורמת לקרישת הדם והחלבונים שבו. בהמשך הנגע עובר נמק ונושר. הטיפול מלווה בתחושת זרם וצריבה אך לרוב ללא דמם. הטיפול אינו מותיר צלקת.

הטיפול מתבצע תחת אלחוש של מריחת משחת הרדמה במרפאתו הפרטית של ד"ר מגון.

 

 

 
  המנגיומות סניליות (נקודות אדומות)

נגעי עור מסוג נקודות אדומות המתפתחות על פני העור הן נפוצות ביותר – כמעט לכל מבוגר מעל גיל 20 כבר ישנן כמה כאלו, מגודל של ראש סיכה ועד לגודל של חצי ענב. נגעי עור אלה, הנקראים המנגיומות סניליות (Senile Hemangiomas),. נגעים אלו אינם מסוכנים ומהווים בעיקר בעיה אסתטית עבור רבים.

ניתן לטפל בנגעים אלו באמצעות צריבה במחט חשמלית (היפרקטור) או באמצעות לייזר. הטיפול יעיל מאוד ולרוב אינו משאיר צלקות.

 

 

 

 

רוצים לשמוע פרטים נוספים?

אתם מוזמנים ליצור קשר בטלפון 050-6712688

או להשאיר פרטים בתחתחת העמוד

השאר תגובה

ד"ר מגון רונן

מומחה לרפואת עור ומין מטעם משרד הבריאות הישראלי, עוסק בתחום למעלה מ- 8 שנים. הוא חבר באיגודים הישראלי והאמריקאי לרפואת עור ומין

ההתמחויות שלנו

עקבו אחרינו

בקרו אותנו

בן צבי 10 מגדל הרכבת באר שבע

דילוג לתוכן