הסרת נגעי עור

סרחי עור ("טולילות" בלשון העם)

 סרח עור (באנגלית SKIN TAG), היא גבשושית קטנה, לרוב אליפטית ובגוון העור. הנגע רך למגע, תלוי על בסיס דק (מעין גבעול) וניתן להזזה בקלות. אפשר להבחין בו כשמעבירים את כף היד על פני העור, והוא מגיח מעצמו, סתם כך באמצע החיים, בכל גיל, מבלי שאפשר לנבא או למנוע את הופעתו.

קוטרו של סרח עור נע בין מילימטר לשני ס"מ, והוא נוטה לגדול בצוואר, בבתי השחי, בעפעפיים, בחזה ואף במפשעה ובפי הטבעת, מקומות בהם יש שפשוף עור. התופעה מופיעה לרוב על רקע תורשתי ושכיחה יותר בקרב בעלי עודף משקל.

סרחי עור

 התופעה מלווה לרוב בתחושת אי נוחות על רקע אסתטי, ולעיתים מלווה בגרד ואף בכאב, במיוחד על רקע חיכוך או צביטה מתחת לחלקי לבוש או תכשיטים. מדובר בנגעים שפירים לחלוטין שאינם קשורים למחלות נוספות, אך לעיתים הם עלולים להפוך למודלקים, בצקתיים ורגישים ללא כל סיבה נראית לעין.

התופעה מופיעה בשכיחות גבוהה באוכלוסייה, וככל שעולים עם הגיל, שכיחות הופעת הנגעים הולכת וגדלה. לתופעה יש רקע גנטי מובהק ושכיח למצוא נגעים דומים בקרב הורים, אחים או אחיות. בנוסף לתופעה גורם מחמיר משמעותי במיוחד בעודף משקל. באנשים שמנים שכיחות סרחי העור גדולה בהרבה בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

הנגעים אינם נעלמים מעצמם, נוטים להצטבר ולאורך השנים עלולים לגדול מעט, אך באופן עקרוני לא מחייבים מעקב או טיפול.

כיצד מטפלים?

הטיפול מתבסס על אמצעים פיזיקליים להסרה של הנגעים. בכל מקרה, אסור לנסות לטפל בנגעים בבית בשיטות 'יצירתיות', כמו 'חניקה' על ידי קשירה בחוט. זה גורם לנמק שיכול לגרום זיהומים.

הטיפולים המקובלים הם:

  • הקפאה בחנקן נוזלי: הנגע מוקפא על ידי חנקן נוזלי בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות. ההליך גורם לצריבה ולכאב במשך כמה שניות ומיד אחרי הטיפול מופיע אודם באזור המטופל. לאחר כמה ימים נושר סרח העור, אבל לעתים יש צורך בטיפול חוזר. בבעלי עור כהה, לעיתים נדירות, עלול להותיר כתם פיגמנטציה על העור.
  • חיתוך או גזירה: טיפול כירורגי במהלכו מסיר הרופא את הנגע בעזרת סכין. ההליך דורש לעיתים הרדמה מקומית, בעיקר כשמדובר בנגעים גדולים, ואינו מותיר צלקת, אך לעיתים קרובות מלווה בדמם מתמשך.
  • טיפול במחט חשמלית: העברת זרם חשמלי דרך הנגע גורמת לקרישת הדם והחלבונים שבו. בהמשך הנגע עובר נמק ונושר. הטיפול מלווה בתחושת זרם וצריבה אך לרוב ללא דמם. הטיפול אינו מותיר צלקת.

ניתן לבצע את הטיפולים תחת אילחוש מקומי באמצעות משחת אלחוש.

במהלך יממה לאחר הטיפול אין להרטיב את האזור, וההגלדה נמשכת מספר ימים. לעיתים רחוקות נשאר כתם כהה, או צלקת שטחית במקום הטיפול, אך התוצאה מדוייקת ומיידית.

המנגיומות סניליות (נקודות אדומות)

 נגעי עור מסוג נקודות אדומות המתפתחות על פני העור הן נפוצות ביותר – כמעט לכל מבוגר מעל גיל 20 כבר ישנן כמה כאלו, מגודל של ראש סיכה ועד לגודל של חצי ענב. נגעי עור אלה, הנקראים המנגיומות סניליות (Senile Hemangiomas), אינם מסוכנים ומהווים בעיקר בעיה אסתטית עבור רבים.

ניתן לטפל בנגעים אלו באמצעות צריבה במחט חשמלית (היפרקטור) או באמצעות לייזר. הטיפול יעיל מאוד ולרוב אינו משאיר צלקות. 

נקודות אדומות

יש לכם נגעי עור שמפריעים לכם? רוצים להיפטר מהם אחת ולתמיד?
צרו קשר עם ד"ר מגון רונן או חייגו אל המרפאה: 072-2599774


השאר תגובה

ד"ר מגון רונן

מומחה לרפואת עור ומין מטעם משרד הבריאות הישראלי, עוסק בתחום למעלה מ- 8 שנים. הוא חבר באיגודים הישראלי והאמריקאי לרפואת עור ומין

ההתמחויות שלנו

עקבו אחרינו

בקרו אותנו

מרפאת מדיטון, מגדלי קניון הנגב, קומה 5

דילוג לתוכן